PL EN

Aleksandra Zielińska

Aleksandra Zielińska

Kijanki i kretowiska

posłuchaj

Czyta: Katarzyna Gorgoń-Bozik

przeczytaj
 

Aleksandra Zielińska, „Kijanki i kretowiska” (fragment)

Pamiętam, jak całe popołudnia spędzałyśmy na rowerach, jeżdżąc od jednego końca wioski do drugiego, trochę bez sensu, ale z jaką radością. Żaba była szybka, kręciła pedałami młynki, rozpędzała się do takich prędkości, że wierzyłam, że z łatwością wyprzedzi każdy samochód. Ale wtedy samochody niezbyt chętnie goniły Żabę, jej śladem wlokły się tylko Żabie demony i na ogół ja. Próbowałam tych wszystkich cyrkowych sztuczek, jakie znały inne dzieciaki. Mama, mama, patrz, bez rączek.

Mijam zjazd na pastwiska. O, tu wywaliłam się z takim impetem, że wykręciło zarówno kierownicę, jak i moje kolano. Rąbnęłam tak mocno, że kilka drobinek żużlu zostało mi w nodze na zawsze. Teraz na wysokości lewej rzepki noszę czarne piegi. Nigdy nie lubiłam zajęć ruchowych, przez długi czas jedynym hamulcem wcale nie było dla mnie naciskanie pedałów, a ściana stodoły.

Gdy chciałam skończyć przejażdżkę, musiałam kręcić koła na podwórku, żeby wycelować w drewniane deski. Mniej bolało niż ściana spichlerza, sprawdzone. Żaba była zwinna i skoczna. Myślałam sobie, że dlatego ojciec zabiera ją do lasu na stawianie wnyków. Nie wiedziałam, że zastawiał wnyki na nią samą.


 

Tekst został udostępniony dzięki życzliwości Wydawnictwa W.A.B.

 

Aleksandra Zielińska, „Kijanki i kretowiska” (fragment)

zwiń

Aleksandra Zielińska

Aleksandra Zielińska (1989) - pisarka, autorka dwóch powieści oraz zbioru opowiadań. Nominowana do Nagrody Conrada za powieść Przypadek Alicji (W.A.B., 2014), do Nagrody im Witolda Gombrowicza za powieść Bura i szał (W.A.B., 2016), do Nagrody Literackiej Gdynia za zbiór opowiadań Kijanki i kretowiska (W.A.B., 2017). Laureatka Nagrody im. Adama Włodka oraz stypendium Młodej Polski, stypendium Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego oraz stypendium twórczego miasta Krakowa. Członkini zespołu literackiego przy Studiu Munka. Mieszka w Krakowie. 


zobacz na mapie
Mapa
< przejdź do strony głównej