PL EN

Aniela Gruszecka

Fotografia przekazana dzięki uprzejmości Narodowego Archiwum Cyfrowego.

Aniela Gruszecka

Przygoda w nieznanym kraju

posłuchaj
Czyta Marta Meissner, nagranie zrealizowane we współpracy ze Stowarzyszeniem Radiofonia.
przeczytaj
Nad ulicami zapalały się jeszcze za widna lampy łukowe, nagle, za jednym rzutem precz w dal, dalekobieżnemi, rzadko punktowanemi szlakami, jakby w swojej mechanicznej precyzji, przewidując nadciąganie jeszcze wcześniejszych nocy, z góry się do tego stosowały, ale, nie mając giętkości żywego tworu, wybierały jakiś ustalony mechanicznie, przeciętny termin zaczęcia, ten sam dla wszystkich dni miesiąca.
Klara szła aleją plant ku Wawelowi, pod opadłemi z liści kasztanami, których górne gałęzie robiły przejrzysty i splątany szkielet wysokiego sklepienia, czarny na niebie seledynowem, kiedy nagle zajęły się tak lampy wszystkie naraz; jakby zstąpiło na nie światło i stanęło. Było jeszcze na tyle jasno, że kule lamp nie dały świateł i cieni po drzewach i po alei, tylko błyszczały u szczytów sklepienia, jak pomarańczowo-mleczne lampiony-księżyce w seledynowem powietrzu. (…)
Dopiero u wylotu plant odsłonięte wieże wawelskie wywyższyły się ponad wszystkie drzewa i domy. Graniaste, ciemne, masywne w lekkiem złotem niebie, przechylone w tył od perspektywy patrzenia: czynne w tem staniu, dźwignieniu się i wzniesieniu do góry. Ostre dachy, wysokie stromizny murów, szkarpy ponad szkarpami, załomy baszt – góra zielona, przyklękła pod niemi, ziemia uniżona wokół z miastem i rzeką – Wawel.
zwiń

Aniela Gruszecka

(1884–1976) – pisarka i krytyczka literacka, autorka powieści historycznych dla młodzieży. Urodziła się 18 maja 1884 roku w Warszawie, ale gimnazjum kończyła już w Krakowie, w którym mieszkała resztę życia. Studiowała na Uniwersytecie Jagiellońskim i na Sorbonie. Debiutowała w 1913 roku powieścią W słońcu. Współpracowała z czasopismami „Przegląd Warszawski”, „Przegląd Współczesny”, „Slavische Rundschau” i „Kobieta Współczesna”, gdzie publikowała studia i recenzje literackie. Najważniejszą pozycją w jej dorobku literackim jest powieść Przygoda w nieznanym kraju, za którą otrzymała w 1935 roku Nagrodę literacką Miasta Krakowa. Ceniona przez krytykę za nowatorskie sposoby ekspresji i porównywana do dzieł Virginii Woolf, powieść opowiada o krakowskim środowisku artystycznym i zawiera piękne opisy miasta. Autorka przez większość życia mieszkała na Salwatorze przy ul. Gontyna 12. Zmarła 18 kwietnia 1976 roku, jest pochowana na Cmentarzu Rakowickim.

zobacz na mapie
Mapa
< przejdź do strony głównej