PL EN

Anna Szałapak

Anna Szałapak

Anna Szałapak o sobie

przeczytaj
Anna Szałapak o sobie

Moje śpiewanie zaczęło się w domu rodzinnym, potem były „Słowianki”, a później Piwnica pod Baranami Piotra Skrzyneckiego. Z koncertami i szopkami, śpiewając i opowiadając o ich rodowodzie, historii i urzekającym pięknie, wiele podróżowałam po Europie i świecie. Niezależnie od kolęd powstawały nowe koncerty i recitale autorskie we współpracy z wybitnymi poetami i kompozytorami. Wśród nich wymienię Agnieszkę Osiecką, z którą łączyła mnie szczególna przyjaźń, Ewę Lipską, Michała Zabłockiego, Zygmunta Koniecznego, Zbigniewa Preisnera, Jana Kantego Pawluśkiewicza, Andrzeja Zaryckiego i Grzegorza Turnaua.

Dorastając w rodzinie, w której kultywowano tradycje krakowskie, wybrałam studia etnograficzne. Kraków często był tematem moich prac publicystycznych i naukowych, w tym tej najważniejszej dla mnie – opowiadającej o szopce krakowskiej – mojej pracy doktorskiej. 

Mieszkam przy ulicy Wiślnej, bo zawsze chciałam mieszkać w centrum ukochanego Krakowa; ta urocza ulica z historyczną przeszłością prowadzi nas na Planty, po których spaceruję niezależnie od pory roku.

Anna Szałapak o sobie
zwiń

Anna Szałapak

Urodzona 22 września 1952 roku. Przez Agnieszkę Osiecką nazywana „Białym Aniołem Piwnicy pod Baranami”. Absolwentka etnologii i doktor nauk humanistycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Artystka kabaretu Piwnica pod Baranami. W 2016 roku odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności na rzecz polskiej kultury i za osiągnięcia w pracy artystycznej. Stroniła wielkoestradowych widowisk, jej występy zawsze odbywały się kameralnej widowni (np. Piwnicy pod Baranami). Zmarła 14 października 2017 roku.

zobacz na mapie
Mapa
< przejdź do strony głównej