PL EN

Brat Stanisław

Bazylika św. Trójcy - kościół dominikanów, fot. Jan Mehlich

Brat Stanisław

O przywróceniu życia koniowi

posłuchaj
Czyta Łukasz Wojtusik, nagranie zrealizowane we współpracy ze Stowarzyszeniem Radiofonia.
przeczytaj

Pewien mieszczanin krakowski imieniem Mirosław miał jednego konia, dzięki któremu żywił i odziewał siebie i żonę. Koń ten, gdy kiedyś robił przez cały dzień na stromiźnie, po powrocie do stajni zachorował i zakończył życie. Skoro Mirosław i żona jego Magdalena to ujrzeli, zaczęli rozpaczać i wyrywać włosy z głowy, wołając: „Cóż poczniemy teraz, kiedy straciliśmy nasz majątek?”

Gdy tak wołali, sąsiad ich Dobiesław, pocieszając ich, rzekł: „Nie opłakujcie tak śmierci konia, ale uczyńcie ślub świętemu Jackowi, a on was pocieszy.” Wtedy Mirosław szybko pobiegł do kościoła braci dominikanów, do grobu świętego Jacka i płacząc, modlił się: „Święty Jacku spójrz na moje łzy i moją nędzę i przywróć mi mojego konia, a ja ci przyrzekam przez cały rok w każdą środę pościć o chlebie i wodzie.” Skoro tylko ślub ten uczynił, oto żona jego nadbiegła, z radością mówiąc: „Mirosławie, mężu najdroższy, koń nasz, który był martwy, za sprawą świętego Jacka powstał. Wstań i chodź zobaczyć cud, który Bóg raczył nam dziś uczynić.” Mirosław wstał natychmiast i dziękując Bogu, znalazł swego konia zdrowego i za sprawą świętego Jacka przywróconego do życia.

Świadkami tego wskrzeszenia byli mieszczanie krakowscy: Dobiesław i Zdzisław, żona Zdzisława, Dobka, Bogumiła i wielu innych godnych wiary, którzy opowiedzieli o nim w obecności brata Klemensa, lektora krakowskiego, i brata Przybysława, zakrystiana. Roku Pańskiego 1290, w dzień po świętym Michale.

 

zwiń

Brat Stanisław

(XIV w.)był lektorem w dominikańskim w klasztorze dominikanów w Krakowie. Około 1352 roku napisał po łacinie żywot św. Jacka Odrowąża (1183–1257) O życiu i cudach świętego Jacka. Święty Jacek założył w 1222 roku klasztor w Krakowie i został jego pierwszym przełożonym. Po śmierci został jednym z patronów Krakowa. Jego żywot opowiada o licznych cudach, których doświadczyli modlący się u jego grobu krakowianie. (jn)

 

zobacz na mapie
Mapa
< przejdź do strony głównej