PL EN

Czesław Miłosz

Z Archiwum Rodzinnego Czesława i Andrzeja Miłoszów w Bibliotece Narodowej w Warszawie. Photo by Andrzej Miłosz. Copyright © by Grażyna Strumiłło-Miłosz and Joanna Miłosz-Piekarska.

Czesław Miłosz

Traktat poetycki

posłuchaj
Czyta Czesław Miłosz
przeczytaj
I. PIĘKNE CZASY

Fiakry drzemały pod Mariacką Wieżą.
Kraków malutki jak jajko w listowiu
Wyjęte z rondla farby na Wielkanoc.
I w pelerynach kroczyli poeci.
Nazwisk ich dzisiaj już się nie pamięta.
Ale ich ręce były rzeczywiste,
Spinki, mankiety nad blatem stolika.
Dziennik na kiju niósł Ober i kawę
Aż minął, tak jak oni, bez imienia.
Muzy, Rachele w powłóczystym szalu,
Zwilżały usta, warkocz upinając
Szpilką, co leży z popiołem ich córek
Albo w gablotce, przy konchach bez dźwięku
I szklanej lilii. Anioły secesji
W ciemnych wygódkach rodzicielskich domów
Rozmyślające o związku płci z duszą,
Leczące w Wiedniu smutki i migreny
(Docent Freud, słyszę, z Galicji jest rodem).
I Annie Csilag rosły, rosły włosy,
Szamerowana była pierś huzarów.
Po górskich wioskach szła wieść o Cesarzu
Którego powóz widział ktoś w dolinie.

Tam nasz początek. Na próżno się bronić,
Próżno wspominać daleki Wiek Złoty.
Nam raczej przyjąć i uznać za swoje
Wąsik z pomadą, melonik na bakier
I tombakowej brzękanie dewizki.
zwiń

Czesław Miłosz

urodzony 30 czerwca 1911 roku w Szetejniach na Litwie, zmarł 14 sierpnia 2004 w Krakowie. Poeta, eseista, prozaik, tłumacz, wykładowca. Laureat Nagrody Nobla (1980). Jeden z najwybitniejszych poetów XX wieku i najbardziej znanych pisarzy polskich. Od 1951 przebywał na emigracji, najpierw we Francji, od 1960 w Kalifornii, USA. W 1993 otrzymał honorowe obywatelstwo miasta Krakowa, po czym zamieszkał w Krakowie na stałe, przy ulicy Bogusławskiego 6, gdzie do śmierci tworzył. Kraków wiele znaczył w historii jego rodziny. Tu z dalekiej Litwy przyjechała kształcić się jego matka, Weronika, tu, osiadł i zmarł (w 1959)  jego ojciec, Aleksander. Pochowany jest w jednej z najpiękniejszych krakowskich nekropolii cmentarzu Rakowickim. Poeta z przyszłą żoną, Janiną, w czasie wojennej tułaczki (1944-1945) znalazł schronienie w podkrakowskim dworze w Goszycach, należącym do rodziny żony przyjaciela, Jerzego Turowicza; następnie w 1945 zamieszkują przy ulicy św. Tomasza 26/11.
Wybierając na schyłek swojego życia miasto polskich królów, Miłosz wrócił tym samym do kraju, po blisko 50 latach życia za granicą. Kraków najbardziej ze wschodnioeuropejskich miast przypominał mu miasto młodości Wilno. Wrócił także do kręgu przyjaciół z „Tygodnika Powszechnego”, z którym nawiązał współpracę, czy Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz swoich wydawców (Wydawnictwo Literackie i Znak), ale przede wszystkim do czytelników, dla których nieprzerwanie pisał po polsku. Najczęstszy szlak jego pieszych wędrówek wraz z jego drugą żoną, Carol Thigpen – Miłosz, przebiegał przez Planty, na Rynek, gdzie siadywali kawiarniach, restauracjach, zaglądali do księgarń, spotykali się z przyjaciółmi. Zmarł w swoim krakowskim mieszkaniu. Spoczywa w Krypcie Zasłużonych w Kościele oo. Paulinów na Skałce przy ulicy Skałecznej 15 w Krakowie (opracowała Agnieszka Kosińska)

zobacz na mapie
Mapa
< przejdź do strony głównej