PL EN

Graham Masterton

Zdjęcie wykonane na Targach Książki w Krakowie w 2011 r.

Graham Masterton

Bazyliszek

posłuchaj
Czyta Łukasz Dębski, nagranie zrealizowane we współpracy ze Stowarzyszeniem Radiofonia
przeczytaj
Przekład: Tomasz Kuś, fragment udostępniony dzięki uprzejmości wydawnictwa Rebis
Po lekturze De Monstrorum Zauber był przekonany, że mnisi naprawdę odnieśli sukcesy i wyhodowali parę mitycznych zwierząt, a także kilka potwornych stworzeń, na przykład dziecko ze skrzydłami indyka czy kobietę z końskimi nogami, jak centaur. Mówił, że koniecznie należy powtórzyć ich eksperymenty, używając nowoczesnych technologii, ponieważ nie ma właściwie powodu, dla którego gatunki nie mogłyby się mieszać, wykorzystując swoje najlepsze cechy. W końcowej analizie pisał, że wszystkie stworzenia są dziełem Boga. Mężczyźni powinni pływać jak delfiny, a kobiety powinny być zdolne do rodzenia psów. Być może Zauber nie głosił tych pomysłów całkowicie na poważnie. Może chciał po prostu prowokować. Ale był Niemcem, a jego sugestie prowadziły bezpośrednio do eksperymentów medycznych przeprowadzanych w Bergen-Belsen i w Auschwitz. No i oczywiście denerwował Kościół.
- Jasne. Wszystko to rozumiem. Na mnie też Kościół rzucał gromy. Co się później stało z Zauberem?
-–Mieszkał jeszcze przez rok albo dwa w Krakowie. Wiem o tym, ponieważ widywałem go niemal co tydzień w restauracji Nostalgia na ulicy Karmelickiej, gdzie jadał lunch. Zawsze to samo: kluski z grzybami, które popijał białym winem. Widziałem jakiś  jego artykuł w Dzienniku Polskim. Twierdził, że rzucił mitologię średniowieczną dla archeologii średniowiecznej. Badał historię kultury Krakowa i prowadził wykopaliska. To musiało być ponad osiem lat temu. Później już go więcej nie widziałem ani nie czytałem o jego wykopaliskach. Do twojego dzisiejszego telefonu, przyjacielu, ani razu nie pomyślałem o Christianie Zauberze.
- Rafał, nie mogę ci powiedzieć dlaczego, ale naprawdę muszę go odnaleźć.
- Tak? Cóż, jeśli tylko mogę być pomocny, wal do mnie jak w dym.
- Być może cię odwiedzę.
- Przyjedziesz do Krakowa? Naprawdę? To wspaniała nowina. Zabiorę cię do mojej ulubionej restauracji i nakarmię najlepszym na świecie bigosem.
- Nie mogę się doczekać i to bez względu na to, co to takiego ten bigos.
Przekład: Tomasz Kuś, fragment udostępniony dzięki uprzejmości wydawnictwa Rebis
zwiń

Graham Masterton

(ur. 1946) – brytyjski pisarz, uważany za mistrza literatury grozy. Sławę zyskał dzięki debiutanckiej powieści Manitou (1975). Opowiada ona historię indiańskiego szamana, który narodził się powtórnie w XX wieku, aby mścić się za krzywdy swego ludu.  Jest laureatem wszystkich możliwych nagród dla autorów grozy. W Polsce jest szczególnie znany dzięki dwóm powieściom: Dziecku ciemności, której akcja osadzona jest w Warszawie, gdzie w kanałach grasuje mordercza bestia, oraz  Bazyliszkowi, gdzie tytułowy potwór ukrywa się w zaułkach krakowskiego starego miasta. (ms)
zobacz na mapie
Mapa
< przejdź do strony głównej