PL EN

Helena Modrzejewska

Helena Modrzejewska

Wspomnienia i wrażenia

posłuchaj
przeczytaj
Do następnego dnia odkładamy zwiedzanie galerii obrazów, muzeów i prywatnych pracowni; wciąż mówiąc na tematy związane z nieszczęsnymi kolejami narodowych losów i sztuki – wchodzimy pomału w długą aleję wysadzoną kasztanami, która otacza miasto pierścieniem zamykającym się w pobliżu Wawelu.

Ta aleja zwana Plantami jest ulubionym miejscem spacerów mieszkańców Krakowa w ciepłych porach roku, ale i w zimie nie pustoszeje zupełnie; studenci z rozmaitych szkół zawsze znajdują pretekst, by pospacerować po świeżym śniegu na swoich ukochanych Plantach. Naprawdę – nikt nie omija tej drogi. Pamiętam, że gdy byłam młodą aspirantką sztuki scenicznej, zwykłam wstawać o piątej rano, brałam swoją rolę i przechadzając się tam i z powrotem w cieniu rozłożystych drzew, uczyłam się tekstu na pamięć. O ósmej musiałam wracać z obawy, aby się nie narazić na żarciki studentów.
zwiń

Helena Modrzejewska

Helena Modrzejewska (1840–1909) – wybitna aktorka teatralna, autorka wspomnień. Urodziła się 12 października 1840 roku w Krakowie jako Jadwiga Helena Misel. Wykształcenie zdobywała na pensji panien Radwańskich oraz w szkole sióstr prezentek przy ul. Św. Jana. Karierę aktorską rozpoczęła w 1861 roku w zespole wędrownym, w 1862 roku zadebiutowała we Lwowie. W latach 1865–1869 występowała w teatrze krakowskim, gdzie zdobyła uznanie i popularność. Od 1868 roku przez osiem kolejnych sezonów była angażowana przez Warszawskie Teatry Rządowe. W 1876 roku wyjechała do Stanów Zjednoczonych, gdzie jako Helena Modjeska osiągnęła wielki sukces i zyskała status najwybitniejszej aktorki szekspirowskiej. Zagrała 256 ról w językach polskim i angielskim. Angażowała się również społecznie i politycznie, po jej wystąpieniu na Światowym Kongresie Kobiet w Chicago w 1893 roku, gdzie mówiła o sytuacji Polek w zaborze rosyjskim, ukaz carski zabronił jej występów w Rosji. Zmarła 9 kwietnia 1909 roku w Newport Beach, została pochowana na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie. W 1910 roku ukazały się jej Wspomnienia i wrażenia. O jej karierze w Stanach Zjednoczonych traktuje powieść Susan Sontag W Ameryce (2000).

zobacz na mapie
Mapa
< przejdź do strony głównej