PL EN

Jacek Dukaj

Fot. Anna Zemanek

Jacek Dukaj

Córka łupieżcy

posłuchaj
Czyta Marcin Wilk, nagranie zrealizowane we współpracy ze Stowarzyszeniem Radiofonia
przeczytaj
Fragment udostępniony dzięki uprzejmości Wydawnictwa Literackiego

Malena została poczęta, lecz miała przyjść na świat dopiero w październiku. Tymczasem Zuzanna zaprzyjaźniła się z nią serdecznie. Z maszyny chtonicznej, w której się krystalizowała, lśniła się Malena Zuzannie co wieczór oraz niektórymi porankami i w porze lunchu. Zazwyczaj plotkowały bezcelowo albo też opowiadała Zuzanna nienarodzonej kuzynce o swoich kłopotach; z jakiegoś powodu radości zdawały się jej bardziej intymne. Malena dobrze się czuła w świecie cieni i trochę się lękała nieuchronnego ucieleśnienia.
— Coś ostrego na podłodze. Albo jak się potknę; zawsze mogę się potknąć, prawda? Spaść skądś. Gdybym wychyliła się przez tę balustradę, przez wodę… Przecież nic by mnie nie uratowało.
— Ale dlaczego miałabyś się tak wychylać? Musiałabyś jeszcze zejść po spadzie i dopiero skoczyć.
— Ale mogłabym, prawda? Mogłabym. A wtedy — ciało.
Na spółkę z bliźniakami Ludo Zuzanna wynajmowała wąski apartament na czterdziestym czwartym piętrze Wodnej Wieży w elfiej dzielnicy Krakowa. Krakowskie Wodne Wieże wzniesiono przy samej jej granicy, za pasem bujnej zieleni. Wiatry były tu bardzo silne, zwłaszcza po reklimatyzacji, niekiedy całkowicie zrywały wodne ściany, stożkowe wysokościowce wyglądały wówczas niczym drzewce deszczowych sztandarów, rosa spadała nawet kilometr dalej. Wracając do domu na piechotę, rzadko docierała Zuzanna do wodospadu bramy całkiem sucha — ale na tym między innymi polegała kulturowa specyfika Wież i takie przyzwyczajenia wymuszała elfia dzielnica.

 

Fragment udostępniony dzięki uprzejmości Wydawnictwa Literackiego
zwiń

Jacek Dukaj

( ur. 1974) – jeden z najciekawszych współczesnych prozaików polskich, absolwent filozofii na Uniwersytecie Jagiellońskim, uważany za najwybitniejszego żyjącego autora polskiej prozy fantastycznej. Autor m.in. Xavrasa Wyżryna, opowiadania o alternatywnej historii Polski, w którym Kraków odgrywa kluczową rolę, a także Czarnych oceanów, Perfekcyjnej niedoskonałości oraz Lodu. Animacja Tomasza Bagińskiego na podstawie jego opowiadania Katedra została w 2003 roku nominowana do Oscara. Wielokrotny laureat nagród im. Janusza A. Zajdla, trzykrotnie nominowany do Paszportu „Polityki”, laureat nagrody Kościelskich. Wielki pasjonat filozofii nauki i fizyki, której najnowsze osiągnięcia śledzi na bieżąco, co konsekwentnie wykorzystuje w swojej prozie. Od lat, jako krytyk, pisze o literaturze sci-fi i fantasy. Podstawowym  założeniem jego twórczości, graniczącym z obsesją, jest spójność wykreowanych rzeczywistości. (ms)
zobacz na mapie
Mapa
< przejdź do strony głównej