PL EN

James Hopkin

Fot. archiwum autora

James Hopkin

Zatopiona zima

posłuchaj
Czyta Wojciech Barczyński, nagranie zrealizowane we współpracy ze Stowarzyszeniem Radiofonia.
przeczytaj

Joseph, oczarowany, zastanawiał się, czy w tym mieście jest więcej twarzy niż stóp. Bo wydaje mu się, że wszędzie widzi oczy. Już nie przestraszone, jak na prowincji, ale zaciekawione, poszukujące, oczy, które wysyłają światło i dzięki niemu oceniają sytuację, oczy, które wędrują pod łukami Sukiennic lub zbierają się w piwnicach, aby słuchać, bo słuchanie jet zadaniem uszu, ale odmierzanym w oczach. (Innymi słowy, nie można zobaczyć, co dzieje się w uchu, ale wszystko znać po oczach). A wiele tych oczu należy do studentów, a wielu studentów nosi duże czarne teczki i to też pasjonuje Josepha – to, że tylu ludzi obnosi swoje dzieła sztuki po oblodzonych ulicach.

Joseph popycha drewniane drzwi, rozsuwa zasłony z ciemnego aksamitu i wchodzi do kawiarni Prowincja. Płomienie wszystkich świeczek migoczą. Twarze z ciepłego wosku podnoszą wzrok, by zobaczyć obsypaną cukrem czapkę i płaszcz podwiewany wiatrem. Zewnętrzne ściany są tutaj wewnętrznymi. Cegły mają kolor czekolady i cynamonu, spoiwo zaś wanilii. Schody o barwie piernika nie prowadzą w żadne konkretne miejsce. A może ku życiu obrazków, ołówków, zegarów, dusz. Bo – popatrz – ludzie czytają! Piszą! Rysują! A zegary? Tak, na każdej półce jest tu kolekcja budzików Sława, żaden z nich nie chodzi, bo czas tutaj odmierzany jest łyżeczkami kawy. Joseph wie, że musi być przytomny i patrzeć. Odprowadzają go brązowe oczy znad białego brzegu filiżanki. Żółta poświata unosząca się z kart książki. I nieruchoma postać nad książką. Czytanie podwaja ciszę, którą ciało nosi w sobie.

zwiń

James Hopkin

James Hopkin po raz pierwszy przyjechał do Krakowa w 1998 roku - i od tego czasu pisze o mieście. Właśnie tu działa się akcja jego pierwszej książki - "Zatopionej zimy" (Picador, 2007), a także zbioru opowiadań "Even the Crows Say Krakow". Dla angielskiego Guardiana przeprowadził wywiad z Wisławą Szymborską i pisał relacje z festiwali Miłosza i Conrada. O krakowie pisał również dla The Economist, The Independent i Financial Times.
zobacz na mapie
Mapa
< przejdź do strony głównej