PL EN

Jaroslav Hasek

Jaroslav Hasek

Wśród włóczęgów

posłuchaj
Czyta Tomasz Pindel, nagranie zrealizowane we współpracy ze Stowarzyszeniem Radiofonia
przeczytaj
Przekład: Stefan Dębski

W miejskim więzieniu królewskiego grodu nad Wisłą było tego wieczoru gwarno.
Na dole pod oknami chodzili wartownicy z bagnetami na karabinach, a na placyku porośniętym gęstą trawą bawiły się dzieci i pasło się kilka młodych kóz.
Za kopcem Kościuszki po drugiej stronie Wisły zachodziło słońce, w jego promieniach błyszczały piorunochrony na domach położonych nad rzeką, a ostatni tego dnia czerwony potok światła błysnął w obrębie więzienia i szybko zgasł.

Przekład: Stefan Dębski
zwiń

Jaroslav Hasek

(1883–1923) Twórca Przygód dobrego wojaka Szwejka, pisarz, dziennikarz, redaktor czasopism anarchistycznych. Jako żołnierz I wojny światowej (front wschodni w Galicji, 1915) sprowokował swoje aresztowanie i został jeńcem wojennym, wcielonym do Korpusu Czechosłowackiego. Po wybuchu rewolucji październikowej wstąpił do partii bolszewickiej. Od tego czasu był komunistą, a prywatnie bigamistą – i jako taki powrócił z Rosji do Pragi w roku 1920.

Jeszcze zaś latem 1903 roku, wędrując przez monarchię Habsburgów jako młody pracownik praskiego banku, został zatrzymany w areszcie miejskim „Pod Telegrafem” przy ul. Kanoniczej (róg ul. Podzamcze) pod zarzutem włóczęgostwa. W opowiadaniu Wśród włóczęgów uwiecznił swe przeżycia. Wnikliwi czytelnicy zauważą, że pisząc z perspektywy tego miejsca, Hašek ulokował kopiec Kościuszki i zachodzące zań słońce po niewłaściwej stronie Wisły. (ezp)

zobacz na mapie
Mapa
< przejdź do strony głównej