PL EN

Karol Wojtyła

Fotografia z archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie

Karol Wojtyła

Elementarz etyczny

posłuchaj
Czyta Piotr Mucharski, nagranie zrealizowane we współpracy ze Stowarzyszeniem Radiofonia
przeczytaj
Fragment udostępniony dzięki uprzejmości Wydawnictwa Św. Stanisława BM

Działanie aktualizuje istotę danego bytu: to, czym jest on w możności, staje się w nim rzeczywistością. I otóż takie urzeczywistnienie wszystkiego, czym dany byt jest w możności, stanowi z natury jego cel i dlatego przyczynia się do zbudzenia dążności, aktywności danego bytu. Dobrem jest to, co wywołuje dążenie, co pobudza do działania. W ten sposób dokonywa się poprzez dążenie proces udoskonalający w każdym bycie.

To, czym człowiek jest i czym powinien się stawać poprzez swoje życie moralne, a więc przez działanie, przez akty zewnętrzne i wewnętrzne, nabiera dla chrześcijanina pełnego znaczenia w świetle wiary.

Powiedzieć, że natura zobowiązuje, że natura przyczynia się do pewnej powinności w człowieku, to musiałoby wywołać dość zasadnicze przestawienie w teorii oraz w praktyce. Człowiek musiałby się poczuć nie tylko tworzywem kształtowanym dość przypadkowo, ale musiałby się poczuć o wiele bardziej twórcą samego siebie, świadomym swych możliwości. To zaś często bywa niewygodne.

Fragment udostępniony dzięki uprzejmości Wydawnictwa Św. Stanisława BM
zwiń

Karol Wojtyła

(1920-2005) – urodził się w Wadowicach i tam spędził wczesną młodość. W 1938 roku przeniósł się do Krakowa, gdzie zamieszkał wraz z ojcem przy ulicy Tynieckiej. Powodem przeprowadzki była decyzja o rozpoczęciu studiów polonistycznych na Uniwersytecie Jagiellońskim. W czasie wojny wraz z grupą przyjaciół założył Teatr Rapsodyczny. W międzyczasie dołączył do krakowskiego Metropolitalnego Seminarium Duchownego. Święcenia kapłańskie przyjął w 1946 roku. W 1958 mianowany został biskupem pomocniczym Krakowa, a w 1964 metropolitą. W tym czasie powstały jego najważniejsze teksty literackie: Przed sklepem jubilera (1960) i Promieniowanie ojcostwa (1964). Od końca lat 50tych publikował w Tygodniku Powszechnym swoje eseje teologiczne, które wydane zostały 1983 roku jako Elementarz etyczny. W 1978 został wybrany papieżem.  W czasie pontyfikatu wielokrotnie odwiedzał Małopolskę, zwłaszcza rodzinne Wadowice, ale także Kraków i Podhale. (ms)

 

zobacz na mapie
Mapa
< przejdź do strony głównej