PL EN

Maciej Wojtyszko

Maciej Wojtyszko

Bromba i filozofia

posłuchaj

Czyta: Paweł Szczepanik

przeczytaj

Maciej Wojtyszko, „Bromba i filozofia”

Młody Meander zapytał Fikandra:

– Tatusiu, skąd na świecie jest świat?

– Nie mam pojęcia – odpowiedział Fikander – Zapytaj Kajetana Chrumpsa.

Meander zapytał.

– Dokładnie nie wiadomo, ale podobno coś wybuchło – powiedział Kajetan. – A teraz trzeba długo studiować matematykę i fizykę, żeby zrozumieć, co i kiedy.

Meander podziękował i oświadczył Malwince, że będzie się uczył matematyki i fizyki, ponieważ chce wiedzieć, co i kiedy wybuchło.

– Ucz się, synku – zgodziła się Malwinka – i wręczyła mu piękną nasturcję.

Meander zabrał się za naukę, ale od czasu do czasu pisał wiersze i puszczał fajerwerki.

 

Tekst został udostępniony dzięki życzliwości wydawnictwa Czarna Owca.


Maciej Wojtyszko, „Bromba i filozofia”

zwiń

Maciej Wojtyszko

Urodzony 16 kwietnia 1946 roku w Warszawie. Reżyser filmowy teatralny i telewizyjny, pisarz oraz dramaturg. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej w Łodzi, trzykrotny dziekan Wydziału Reżyserii na Akademii Teatralnej w Warszawie. Członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Debiutował w latach 70. cyklem opowieści o Brombie. Ostatnią książką z tego cyklu jest Bromby i Fikandra wieczór autorski (2013). Dla dzieci napisał także Sagę rodu Klaptunów, Antycyponka, a także powieść Synteza (sfilmowaną przez niego w 1983 roku) oraz Tajemnicę szyfru Marabuta. Na jej podstawie również powstał film animowany. Sam ilustruje swoje książki.

W dorobku ma także ponad dwadzieścia widowisk Teatru Telewizji, kilkadziesiąt spektakli teatralnych i ponad dwieście odcinków seriali. Dla najmłodszych widzów wyreżyserował m.in. Pożarcie królewny Bluetki, Bambuko czyli skandal w krainie gier i Brombę w sieci. W latach 80. zrealizował w krakowskim ośrodku telewizyjnym m. in. adaptacje Lotty w Weimarze według Tomasza Manna (wspólnie z Maciejem Siatkiewiczem)  i Ferdydurke według Witolda Gombrowicza (wspólnie ze swoją żoną, Henryką Królikowską –Wojtyszko). W 1995 roku w Starym Teatrze w Krakowie wyreżyserował sztukę swojego autorstwa , Wznowienie, w której zagrały Anna Dymna i Aldona Grochal. Sztuka została pokazana ponad czterysta razy. Wielokrotnie współpracował z Teatrem im. Słowackiego w Krakowie, gdzie wystawiano jego Bułhakowa, Krainę Kłamczuchów, Całe życie głupi, O rozkoszy oraz Narodziny Fryderyka Demuth. Do dziś na scenie Miniatura w Teatrze im. Słowackiego grana jest jego sztuka Bóg, ja i pieniądze. Jest również reżyserem popularnego serialu pt. Miodowe lata oraz pięciu filmów fabularnych – w tym Ogrodu Luizy, który otrzymał nagrodę specjalną na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Odznaczony Krzyżem Oficerskim, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a także Orderem Uśmiechu. Jego utwory zostały przetłumaczone na języki: francuski , rosyjski , włoski, czeski, hiszpański, hebrajski, serbski, bułgarski, angielski i węgierski.

zobacz na mapie
Mapa
< przejdź do strony głównej