PL EN

Michał Rożek

Michał Rożek

Przewodnik po zabytkach Krakowa

posłuchaj
Nagranie zrealiozwane we współpracy ze Stowarzyszeniem Radiofonia
przeczytaj
Michał Rożek, Przewodnik po zabytkach Krakowa, Wydawnictwo WAM, Kraków, 2010
Kraków, ongiś stolica Królestwa Polskiego, wsławiony historycznymi momentami, bogatą kulturą religijną. Miasto symbol-sanktuarium życia narodowego.
Kraków w sposób szczególny wyraża tożsamość narodu polskiego i stąd właśnie bierze się jego znaczenie w kulturze narodowej, ten niezwykły monument historyczny skupia bowiem wszystkie epoki artystyczne, które właśnie tutaj ujawniły się w niespotykany nigdzie sposób. Kraków to także miasto najstarszego w Polsce uniwersytetu, Mikołaja Kopernika i papieża Jana Pawła II.
Niegdyś siedziba królów, miejsce ich koronacji i wiecznego spoczynku. Zwornik dziejów ojczystych.
Kraków już od schyłku X stulecia był silnie związany z kulturą europejską, a liczne wątki tych powiązań  dzięki analizie porównawczej weszły na karty niniejszej pracy. Śmiało możemy to szczególne polskie miasto potraktować również jak pars pro toto kultury europejskiej. Od średniowiecza przenosili się do Krakowa artyści m.in. z Italii, Niemiec, Francji, Czech, Flandrii czy Holandii.
Miasto zawsze  otwarte  było na europejską kulturę i sztukę. To tutaj przenikały się i stapiały prądy i kierunki artystyczne, tworząc mozaikę, niepowtarzalną w swoim kolorycie, wzbogacającą paletę barw sztuki europejskiej. Historia Krakowa poucza, że sztuka nie jest własnością jednego narodu czy państwa: sztuka jest własnością uniwersalną".
Kraków to miasto, które swą kulturą chrześcijańską przyczyniło się do powołania kapłańskiego Karola Wojtyły i biskupiej posługi przyszłego papieża Jana Pawła II, który tak wiele mówił o kulturze.
Dziedzictwo kultury zamknięte w murach Krakowa winno być największym naszym narodowym skarbem, przemawiając do każdego pokolenia tą niepowtarzalną treścią.
Michał Rożek, Przewodnik po zabytkach Krakowa, Wydawnictwo WAM, Kraków, 2010
zwiń

Michał Rożek

krakowianin z dziada pradziada, historyk, historyk sztuki i kultury, absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego doktorat (1972), habilitacja (1979); uczeń profesora Karola Estreichera, badacz, znawca i pasjonat Krakowa, i jego dziejów. Od lat znany również z erudycyjnych wykładów, w których pięknie i wieloaspektowo przedstawia nasze narodowe dzieje, przypominając wybitne postaci oraz pokazując europejskie korzenie naszej tożsamości. Doradca i konsultant  Fundacji „Panteon Narodowy”, wykładowca Herbaciarni Naukowej – cyklu dla  nauczycieli i młodzieży organizowanego przez Fundację „Panteon  Narodowy” wespół z Polską Akademią Umiejętności. Autor kilkudziesięciu książek, m.in. popularnego „Przewodnika po zabytkach i kulturze Krakowa”, kilkuset  artykułów naukowych i popularnonaukowych, recenzent. Autor znakomitych tekstów do Dziennika Polskiego przyciągających uwagę miłośników Krakowa, pasjonat dysput przy kawie, stały i perfekcyjnie punktualny bywalec już nie istniejącej kawiarni Santos przy ul. Grodzkiej oraz Cafe Art Zakopianka, położonej przy krakowskich Plantach tuż za Teatrem Słowackiego.
zobacz na mapie
Mapa
< przejdź do strony głównej