PL EN

Monika Mostowik

fot. Anna Wiech

Monika Mostowik

Akrobatki

posłuchaj
przeczytaj
fragment udostępniony dzięki uprzejmości autorki
Szłam ulicami i starałam się myśleć, że to mój dom. Że między tymi blokami toczy się życie, które mnie też dotyczy, choć umywam od tego ręce. Kiedy ktoś podchodził i pytał o papierosa, nadstawiałam drugi policzek, ale jak chcieli pieniądze, a ja oddawałam im też komórkę, powiedzieli, że jestem pojebana i dostałam w twarz. Odtąd starałam się nie wychodzić z inicjatywą.

Kiedy widziałam chłopaka umierającego na schodach, pokłutego nożami, inaczej rozumiałam już napisy na murach. Nauczyło mnie to, jaka jest różnica między Wisłą a Cracovią, a to trzeba wiedzieć, żeby tu przeżyć. Jestem może na to wszystko za stara, poważnie biorę pogróżki. Ostatnio na drzwiach mi napisali, żebym zaczęła się marszczyć, bo mi czasu nie wystarczy, i mówili, że jak cokolwiek zobaczę i pisnę, to spalą mi dom. Dom. Właśnie… dom. Czy to jest mój dom?
fragment udostępniony dzięki uprzejmości autorki
zwiń

Monika Mostowik

Monika Mostowik (1975– ) – pisarka, poetka, scenarzystka. Urodziła się w 1975 roku w Krakowie. Ukończyła socjologię na Uniwersytecie Jagiellońskim i scenopisarstwo w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej w Łodzi. Debiutowała w 1995 roku tomem poetyckim jeszcze mnie nie ma wcale. Autorka zbiorów opowiadań taka ładna (2004), Akrobatki (2006), Histeryjki o May (2008), powieści Wyrzuty (2007) i tomu poezji Weź mnie w garść (2005). Publikowała również w zbiorach opowiadań: Opowiadania szkolne, Opowiadania letnie a nawet gorące oraz Frustracja. Młodzi o Nowym Wspaniałym Świecie. Stypendystka Funduszu Scenariuszowego Stowarzyszenia Filmowców Polskich i TVP S.A. im. Andrzeja Munka za „Urodziny” (2004) oraz Państwowego Instytutu Sztuki Filmowej (2006) za „Ból głowy”. Mieszka i pracuje w Krakowie.

zobacz na mapie
Mapa
< przejdź do strony głównej