PL EN

Rabin Ozjasz Thon

Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe

Rabin Ozjasz Thon

W stulecie urodzin Adama Mickiewicza

przeczytaj

Cały naród polski śle obecnie gorące modły dziękczynienia ku niebiosom, albowiem właśnie minęło całe stulecie, odkąd urodził się największy poeta polski i jeden z największych poetów całego świata, Adam Mickiewicz. W tej radosnej i pięknej uroczystości dziękczynnej udział bierzecie i wy, żydowskie dzieci, które uczycie się w szkołach polskich, gdzie poznaliście już lub też później dopiero poznacie wzniosłe dzieła Adama Mickiewcza.

Czymże jest i czym powinien być dla was Adam Mickiewicz? W pierwszym rzędzie powinien on być dla was nauczycielem, którego szlachetne i wzniosłe nauki przyświecać wam mają teraz, kiedy się uczycie, i później, na całej drodze dalszego życia. Jak ongiś wielkich proroków, tak zsyła Bóg teraz wieszczów natchnionych w okresie nieszczęść i ciężkiego losu narodów. A prorocy i wieszcze mają jedno i to samo, święte, ponieważ od Boga im postawione, zadanie: wskrzeszać wiarę w sercu człowieka i nawoływać go do wszystkiego, co szlachetne i dobre.

zwiń

Rabin Ozjasz Thon

Rabin Ozjasz (Jehoszua Abraham) Thon (13 II 1870, Lwów – 11 XI 1936, Kraków), jeden z czołowych przywódców syjonistycznych w Małopolsce, socjolog, filozof, poseł na Sejm RP (1919-1935), publicysta, jeden z autorów tzw. ugody polsko-żydowskiej (1925). Oprócz filozofii i socjologii na Uniwersytecie w Berlinie, studiował także w Wyższej Szkole Wiedzy Judaistycznej (Wissenschaft des Judentums) w Berlinie (1891-97). Od młodości związany z syjonizmem, uczestniczył w przygotowaniach I Światowego Kongresu Syjonistycznego. W 1897 r. objął stanowisko kaznodziei i rabina Synagogi Tempel w Krakowie, które pełnił aż do śmierci. Znany z płomiennych kazań, które ukazały się w języku polskim (1938). Prowadził szeroką działalność społeczną, m.in. jako założyciel krakowskiej Biblioteki „Ezra,” zwanej Małą Jagiellonką, współtwórca i prezes organizacji oświatowej Tarbut, współzałożyciel „Nowego Dziennika” oraz Instytutu Nauk Judaistycznych w Warszawie. Publikował wiele w językach: hebrajskim, jidysz, niemieckim i polskim. Pochowany na cmentarzu żydowskim przy ul. Miodowej.

zobacz na mapie
Mapa
< przejdź do strony głównej