PL fr

Romain Gary

Fot. Jacques Robert / © Gallimard

Romain Gary

Edukacja europejska

posłuchaj
Czyta Barbara Szypulska, nagranie zrealizowane we współpracy ze Stowarzyszeniem Radiofonia.
przeczytaj
Z podziękowaniem dla Wydawnictwa Gallimard, za ich udział i wsparcie w projekcie „Kody Miasta”.
„Edukacja europejska” To Tadek Chmura podsunął mi ten tytuł. Nadawał mu oczywiście wymowę ironiczną. Dla niego edukacja europejska, to bomby, masakry, rozstrzeliwani zakładnicy, ludzie zmuszeni do życia w norach, jak zwierzęta...

Ale ja, podnoszę wyzwanie. Można mi powiedzieć, zgodnie z własnym widzimisię, że wolność, godność, zaszczyt bycia człowiekiem, wszystko to jest w końcu jedynie bajką dla niemowląt, baśnią, za którą człowiek daje się zabić. To prawda, że są w historii chwile, chwile takie jak ta, w której żyjemy, kiedy ze wszystkim co pozwala nam uniknąć rozpaczy, ze wszystkim, co każe nam z pełną wiarą dalej żyć, potrzebujemy kryjówki, jakiegoś azylu. Tym azylem czasem może być zwykła piosenka, wiersz, kompozycja, książka. Pragnąłbym żeby moja książka stała się jednym z takich azyl, którą otwierając po wojnie, kiedy już wszystko będzie skończone i ludzie odnajdą ich nietkniętą własność, dowiedzą się iż można było zmusić nas, żebyśmy żyli jak zwierzęta, ale nie można było zmusić nas do rozpaczy. Nie ma sztuki rozpaczy – rozpaczą jest jedynie brak talentu.”
Z podziękowaniem dla Wydawnictwa Gallimard, za ich udział i wsparcie w projekcie „Kody Miasta”.
zwiń

Romain Gary

Kwestia tożsamości jest motorem dzieła Romana Gary'ego. Nic zaskakującego dla tego imigranta z Wilna, urodzonego jako Roman Kacew z nieznanego ojca, który część swoich dzieł napisał pod różnymi pseudonimami jak: Fosco Sinibaldi, Shatan Bogat i Emile Ajar.
Przyjąwszy obywatelstwo francuskie w 1935 roku, Gary, podczas II wojny światowej, zaciąga się do sił zbrojnych przy francuskim lotnictwie, a w 1945 roku rozpoczyna karierę dyplomatyczną.
W tym czasie zaczyna też pisać i publikuje „Edukacje europejską” i „ Korzenie nieba”. Zwolennik pisarstwa, żywego i ironicznego, jego dzieło zbliża się czasami do postmodernistów.
Błyskotliwy artysta, Romain Gary, próbuje również sił w filmie „Ptaki umierają w Peru” w którym zagrała jego żona Jean Serberg.
Jest jedynym pisarzem francuskim, nagrodzonym dwa razy Nagrodą Goncourt – dzięki używaniu pseudonimu – Romain Gary odcisnął piętno na literaturze poprzez tajemniczość i wolny ton pisania, który uosabia.
zobacz na mapie
Mapa
< przejdź do strony głównej