PL EN

Sara Schenirer

Sara Schenirer

Gezamelte szriftn

przeczytaj

[Najwyższy zwrócił się najpierw do kobiet (Ks. Wyj. 19, 3)], ponieważ to żydowskie matki i nauczycielki wychowują następne pokolenie, one tylko mogą sprawić, że dzieci pokochają Torę, to one zapewnią duchowe przetrwanie narodowi żydowskiemu i wbrew popularnemu mniemaniu słowa “Bejs Jakow” nie wskazują kobiecie, że jej miejsce jest w domu, ale że to kobieta jest domem. A trzeba pamiętać o tym, że dom w judaizmie postrzegany jest jako coś więcej niż schronienie dla ludzi. Jest to również odwzorowanie Sanktuarium, w którym przebywa Szechina [boska obecność]. (…)

Sądzę, że w dzisiejszych czasach każdy już wie, że jedynym celem szkół Bejs Jakow jest wychowanie córek żydowskich tak, by z całych sił, do ostatniego tchu służyły Stwórcy i z prawdziwym zapałem wypełniały Jego zawarte w Torze przykazania. Powinny one wiedzieć, że pochodzą z narodu, którego istnienie nie opiera się wyłącznie na własnym kraju, tak jak to jest z innymi ludami, mocno związanymize swą ziemią, lecz na jednym jedynym świętym ideale – Torze, dzięki której i dla której lud ten stał się narodem. (…)

Patrzcie, kobiety i córki żydowskie! Przez tysiące lat naród żydowski żył z Torą, miliony wielkich mężów i kobiet czuły, rozumiały i wcielały w życie idee czerpane z owego ognia wiary. Narodowym skarbem, na który pracowaliśmy, od zawsze była – nauka Tory. Celem szkół Bejs Jakow jest zachowanie Tory wśród rodzaju żeńskiego i zachwycenie jej treścią naszych córek. Ów ogień wiary nie może zostać w swej istocie osiągnięty jedynie poprzez budowę wspaniałych szkół i gromadzenie księgozbiorów, o nie!

Gdy będziemy uczyć się świętej Tory, gdy ją zrozumiemy, gdy rozdmuchamy jej ogień i ogrzejemy w nim swe serca, dopiero wtedy Tora stanie się dla nas prawem regulującym nasze życie. Sądzę, że może być to osiągnięte jedynie poprzez szkolnictwo, prawdziwie żydowskie szkolnictwo dla dziewcząt.

(Fragmenty z Gezamelte szriftn [Pisma zebrane], tłum. Dariusz Dekiert, Joanna Fabijańczuk)

zwiń

Sara Schenirer

W tym domu mieszkała Sara Schenirer (13 VII 1883, Kraków – 1 III 1935 Kraków), działaczka oświatowa i społeczna, pisarka, pionierka żydowskiej edukacji dla dziewcząt, założycielka ruchu Bejs Jakow. Pochodziła z chasydzkiej rodziny, zdobyła wykształcenie w Szkole Powszechnej. W 1917 roku, otworzyła w swoim mieszkaniu szkołę dla 25 żydowskich dziewcząt. Był to początek sieci religijnych szkół dla dziewcząt Bejs Jakow, [Dom Jakuba], w której pod koniec lat 30-tych XX w. działało już ponad 250 placówek w Polsce i na świecie, kształcących około 40,000 dziewcząt. W 1925 r. otwarła w Krakowie 2-letnie seminarium nauczycielskie, przygotowujące kadrę pedagogiczną. Nazywana Matką Izraela i Matką Pokoleń, Sara Schenirer już za życia stała się legendą w środowisku ortodoksyjnych Żydów. Jej celem była nie tylko edukacja, ale także stworzenie środowiska, w którym kobiety mogą aktywnie uczestniczyć w swej żydowskości. Obecnie szkoły Bejs Jakow znajdują się w obu Amerykach, Europie, Izraelu i Australii.

zobacz na mapie
Mapa
< przejdź do strony głównej