PL EN

Sławomir Shuty

Fot. Korporacja Ha!art

Sławomir Shuty

Dziewięćdziesiąte

posłuchaj
Czyta Piotr Głowacki, nagranie udostępnione dzięki uprzejmości Korporacji Ha!art
przeczytaj
Fragment udostępniony dzięki uprzejmości Korporacji Ha!art

W czasach, w których specjały kuchni molekularnej istniały tylko w wyobraźni kulinarnych fantastów, człowiek potrafił cieszyć się byle błahostką, jaką udało mu się zdobyć i zjeść. Proces zakupów był skomplikowany jak polowanie na mamuty, a widok stojącej w zasięgu wzroku kolejki wywoływał ślinotok. Życie było proste, ale obfitowało w niespodzianki. Kiedy brat po spędzeniu kilku godzin w kolejce do warzywniaka nabył trzy sztuki pomarańczy, radość w rodzinie była ogromna. Zdecydowaliśmy, za namową ojca, nie dokonywać aktu konsumpcji. Wydany dekret stanowił, że egzotyczne owoce znajdą swe honorowe miejsce na telewizorze. Meblościanka miała wnękę, w której spoczywał odbiornik telewizyjny. Była to przestrzeń święta, teraz dodatkowo uświetniła ją obecność pomarańczy. Każdy z domowników miewał na ich temat grzeszne myśli, ale nikt nie śmiał naruszyć spokoju kapliczki. Ręka ojca była sprawiedliwa, rychliwa, no i potwornie ciężka.

Nadeszły święta, mieliśmy nadzieję, że dostąpimy komunii z owocowym absolutem, lecz tata nie zezwalał. Odbierałem jego upór jako mądrość doświadczonego życiem człowieka, który wie, że rzeczy dzieją się wtedy, kiedy mają się dziać. Jak się wkrótce okazało, ojciec nie wziął pod uwagę faktu, że te piękne kolorowe piłeczki mogą spleśnieć. W dniu, w którym wrzuciliśmy pokryte zielonym kożuchem pomarańcze do kosza, na kryształowym wizerunku ojca pojawiła się pierwsza rysa.

 

Fragment udostępniony dzięki uprzejmości Korporacji Ha!art
zwiń

Sławomir Shuty

(ur. 1973) autor głośnego zbioru opowiadań Cukier w normie i powieści Zwał. Jest także performerem, fotografikiem, reżyserem filmowym, a z wykształcenia ekonomistą. Choć nie mieszka już w Nowej Hucie, jest z nią wciąż identyfikowany (nazywa się naprawdę Sławomir Mateja, a pseudonim „Shuty” to po prostu „z Huty”). Wychowywał się na osiedlu Kościuszkowskim. (ezp)
zobacz na mapie
Mapa
< przejdź do strony głównej