PL EN

Baltazar Gąbka

Baltazar Gąbka

Przygody Baltazara Gąbki

posłuchaj
czyta Katarzyna Gorgoń-Bozik
przeczytaj
Fragment udostępniony dzięki uprzejmości rodziny Stanisława Pagaczewskiego.
(…)
–  Tu mówi agent Mżawka. Numer 556. Przed chwilą profesor Gąbka zakupił u mnie dwie puszki landrynek. Melduję o tym zadziwiającym fakcie i nadal polecam swoje usługi. Czy posłać Waszej Ekscelencji wodne bułeczki?
–  Owszem. Może pan posłać – powiedział łaskawie naczelnik Skrzelopływka i odłożywszy słuchawkę, mruknął do siebie:
–  To ciekawe. To naprawdę ciekawe. Po co mu aż dwie puszki landrynek? Należy to zbadać… A swoją drogą ten Mżawka dobrze wywiązuje się ze swojego zadania. Muszę mu podwyższyć szpiegowskie pobory o dwa zieleńce na miesiąc.
Tymczasem profesor Gąbka, niczego nie podejrzewając, niósł swoje puszki w siatce i zręcznie przeskakiwał przez kałuże. Lało coraz mocniej. Mieszkańcy miasta rozkoszowali się wspaniałą pogodą, brodzili środkiem kałuż, ochlapywali się nawzajem wśród żartów i śmiechów, niektórzy zaś siadali pod rynnami i z wyrazem niewysłowionej błogości na twarzach pozwalali, żeby deszczówka lała się im grubym strumieniem za kołnierze. (…) 
Wtedy profesor Gąbka przypomniał sobie fragment pięknego wiersza pióra Smoka Wawelskiego:
Idę pomalować twe serce słoneczną pozłotą.
Uczony pochylił głowę, aby nikt nie zauważył łez, które wyrwały się mu spod powiek i potoczyły po policzkach. Był to zresztą zbytek przezorności, ponieważ w Kibi-Kibi nikomu nie przyszłoby na myśl, że dorosły i w dodatku bardzo mądry człowiek może płakać na wspomnienie słońca. Każdy Deszczowiec pomyślałby raczej, że są to krople deszczu, które padły na twarz uczonego, mimo dziwacznego przedmiotu trzymanego przezeń nad głową, a zwanego z cudzoziemska „parasolem”.
Fragment udostępniony dzięki uprzejmości rodziny Stanisława Pagaczewskiego.
zwiń

Baltazar Gąbka

Wszyscy słyszeli o profesorze Baltazarze Gąbce, Smoku Wawelskim, Szpiegu z Krainy Deszczowców czy kucharzu Bartłomieju Bartolinim. Ich perypetie wymyślił i spisał Stanisław Pagaczewski, który studiował polonistykę i historie sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Przygody profesora biologii - Baltazara Gąbki zaczynają się opowieścią o jego porwaniu i uwięzieniu w Krainie Deszczowców. Pod wodzą Smoka Wawelskiego wyrusza wyprawa ratunkowa, tymczasem nad Krainą Deszczowców unosi się widmo rewolucji przeciwko opresyjnym rządom Największego Deszczowca. Przetrzymywanie profesora Gąbki, dotarcie na miejsce wyprawy ratunkowej i wybuch rewolucji zbiegają się w czasie, co doprowadza do niespodziewanych komplikacji.
 
Stanisław Pagaczewski (1916-1984)
W czasie II wojny światowej uzyskał magisterium z filologi polskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Znany z autorstwa kultowej serii o profesorze Baltazarze Gąbce - biologu porwanym do Krainy Deszczowców, po którego wyrusza wyprawa ratunkowa pod przewodnictwem Smoka Wawelskiego. Jego praca pisarska nie ograniczała się tylko do literatury dziecięcej - pracował też w redakcji "Tygodnika Powszechnego", "Dziennika Polskiego" i miesięcznika "Życie Nauki". Był również członkiem Związku Literatów Polskich. (bo)
zobacz na mapie
Mapa
< przejdź do strony głównej