PL EN

Stanisław Pagaczewski

Fotografia udostępniona dzięki uprzejmości rodziny Stanisława Pagaczewskiego.

Stanisław Pagaczewski

Baltazar Gąbka

posłuchaj
Czyta: Katarzyna Gorgoń-Bozik
przeczytaj

Stanisław Pagaczewski, „Baltazar Gąbka” (fragment)

(…)

–  Tu mówi agent Mżawka. Numer 556. Przed chwilą profesor Gąbka zakupił u mnie dwie puszki landrynek. Melduję o tym zadziwiającym fakcie i nadal polecam swoje usługi. Czy posłać Waszej Ekscelencji wodne bułeczki?

–  Owszem. Może pan posłać – powiedział łaskawie naczelnik Skrzelopływka i odłożywszy słuchawkę, mruknął do siebie:

–  To ciekawe. To naprawdę ciekawe. Po co mu aż dwie puszki landrynek? Należy to zbadać… A swoją drogą ten Mżawka dobrze wywiązuje się ze swojego zadania. Muszę mu podwyższyć szpiegowskie pobory o dwa zieleńce na miesiąc.

Tymczasem profesor Gąbka, niczego nie podejrzewając, niósł swoje puszki w siatce i zręcznie przeskakiwał przez kałuże. Lało coraz mocniej. Mieszkańcy miasta rozkoszowali się wspaniałą pogodą, brodzili środkiem kałuż, ochlapywali się nawzajem wśród żartów i śmiechów, niektórzy zaś siadali pod rynnami i z wyrazem niewysłowionej błogości na twarzach pozwalali, żeby deszczówka lała się im grubym strumieniem za kołnierze. (…) 

Wtedy profesor Gąbka przypomniał sobie fragment pięknego wiersza pióra Smoka Wawelskiego:

Idę pomalować twe serce słoneczną pozłotą.

Uczony pochylił głowę, aby nikt nie zauważył łez, które wyrwały się mu spod powiek i potoczyły po policzkach. Był to zresztą zbytek przezorności, ponieważ w Kibi-Kibi nikomu nie przyszłoby na myśl, że dorosły i w dodatku bardzo mądry człowiek może płakać na wspomnienie słońca. Każdy Deszczowiec pomyślałby raczej, że są to krople deszczu, które padły na twarz uczonego, mimo dziwacznego przedmiotu trzymanego przezeń nad głową, a zwanego z cudzoziemska „parasolem”.

Fragment udostępniony dzięki uprzejmości rodziny Stanisława Pagaczewskiego.

Stanisław Pagaczewski, „Baltazar Gąbka” (fragment)

zwiń

Stanisław Pagaczewski

Stanisław Pagaczewski (1916-1984). W czasie II wojny światowej uzyskał magisterium z filologii polskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Znany z autorstwa kultowej serii o profesorze Baltazarze Gąbce - biologu porwanym do Krainy Deszczowców, po którego wyrusza wyprawa ratunkowa pod przewodnictwem Smoka Wawelskiego. Jego praca pisarska nie ograniczała się tylko do literatury dziecięcej - pracował też w redakcji „Tygodnika Powszechnego”, „Dziennika Polskiego” i miesięcznika „Życie Nauki”. Był również członkiem Związku Literatów Polskich.


zobacz na mapie
Mapa
< przejdź do strony głównej