PL EN

Stefan Wilkanowicz

zdjęcie publikowane za zgodą Taube Philanthropies

Stefan Wilkanowicz

Moja prywatna preambuła

posłuchaj

Czyta: Paweł Szczepanik

przeczytaj

Stefan Wilkanowicz, Moja prywatna preambuła, „Tygodnik Powszechny” nr 6/1995

(…) Jak by nie było, ja mam swoją prywatną preambułę [do Konsytucji RP – przyp. red.], napisaną trochę przypadkiem przed kilkoma miesiącami. Odpowiada ona mojej postawie, ale może nie tylko mojej. (…)

My, członkowie Zgromadzenia Konstytucyjnego, wierzący w Boga, który jest źródłem prawdy, dobra i piękna, lub niepodzielający tej wiary, lecz uznający potrzebę dążenia do tych najwyższych wartości, wdzięczni wobec naszych przodków za ich pracę, za ich walkę o byt naszej Ojczyzny, za kulturę, którą zbudowali, solidarni z przyszłymi pokoleniami, którym chcemy przekazać wszystko, co najlepsze z tysiącletniego dorobku i zapewnić warunki wszechstronnego rozwoju, świadomi potrzeby współpracy ze wszystkimi krajami dla wspólnego dobra Rodziny Ludzkiej, ustanawiamy podstawowe prawa dla państwa i wzywamy wszystkich, którzy będą je stosowali, aby czynili to troszcząc się szczególnie o zachowanie godności człowieka, o jego prawo do wolności i obowiązek solidarności z innymi.

Ale właściwie do czego taka preambuła może być potrzebna? Ja ją rozumiem nie tylko jako deklarację przywiązania do najwyższych wartości, ale jako pomoc w interpretacji prawa. Wiadomo, że prawo nie wszystkie życiowe sytuacje może przewidzieć, że nieraz trzeba zawierzyć sumieniu sędziego, a nie literze ustawy. (…)

I dlatego ja sam dla siebie tę preambułę ustanawiam, abym w chwilach wątpienia czy słabości czuł się zmuszony do niej odwołać. Nie tylko dla rozumienia prawa.

 

Tekst został udostępniony dzięki życzliwości redakcji Tygodnika Powszechnego.

 

Stefan Wilkanowicz, Moja prywatna preambuła, „Tygodnik Powszechny” nr 6/1995

zwiń

Stefan Wilkanowicz

Urodzony 3 stycznia 1924 roku w Młocinach pod Warszawą. Intelektualista, dziennikarz, publicysta, działacz katolicki. W latach 1978-1994 redaktor naczelny miesięcznika „Znak”, wieloletni dziennikarz „Tygodnika Powszechnego”, założyciel i redaktor internetowego magazynu „Forum: Żydzi – Chrześcijanie – Muzułmanie”. Współautor (z Tadeuszem Mazowieckim) preambuły do Konstytucji RP z 1997 roku. Współzałożyciel Klubów Inteligencji Katolickiej w Warszawie i Krakowie, prezes krakowskiego KIK-u. Członek Papieskiej Rady ds. Świeckich, zastępca przewodniczącego Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej, przewodniczący Rady Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście. Współzałożyciel i prezes Fundacji Kultury Chrześcijańskiej Znak. Współzałożyciel stowarzyszenia Klub Chrześcijan i Żydów „Przymierze”. Odznaczony Krzyżem Oficerskim oraz Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, kawaler Orderu św. Sylwestra. W 2005 r. otrzymał od papieża Benedykta XVI Oświęcimską Nagrodę Praw Człowieka im. Jana Pawła II.

zobacz na mapie
Mapa
< przejdź do strony głównej